EV100 igas külas

„EV100 IGAS KÜLAS“ HIIUMAAL

EV100 juubeliüritused saavad alguse 16.aprillil 2017, kui Eesti kaardilt „kaotatakse“ sümboolselt taas, nii nagu aastal 1917, kubermangupiir Põhja- ja Lõuna-Eesti vahel ning süüdatakse laste- ja noorte laulu- ja tantsupeo tuli. EV100 sündmuste avapäevale pühendab terve saatepäeva ka Eesti Rahvusringhääling. Juubeliperiood kestab 2020. a Tartu rahu aastapäevani. Eesti riigikantselei-EV100 juhtrühm ja Külaliikumine Kodukant on võtnud ühiselt südameasjaks, et meie riigi juubeli tähistamine jõuaks igasse Eestimaa nurka, ka kõige kaugemasse.

Maarahva tegemised ühiskingi „EV100 igas külas” raames saavad alguse 2017. aasta augustis Maapäeval ja kestavad järgmise Maapäevani augustis 2019.

Ühiskingitus „EV100 igas külas“ hõlmab kõiki sündmusi, aga maapiirkondades toimuvad sündmused on Külaliikumine Kodukant koordineerida.

Milline on üks väärikas kingitus väärika riigi väärikale rahvale? Merle Jantson, „EV100 igas külas“ üleeestiline koordinaator: „Eks ikka selline, millest tunnevad rõõmu ja saavad kasu nii oma küla ja kogukond kui ka need, kes külla tulevad. Selline, mis ise ning üheskoos, südame ja mõttega tehtud. Oma- ja oma kogukonna näoline, millist teist täpselt samasugust kusagil mujal ei leidu. On aeg oma kodukohas ühiselt ringi vaadata – kindlasti on siin midagi, mille tegemisest ammu unistatud, mõeldud, millest puudust tuntud. Või ehk on Teie kogukonnas hoopis midagi sellist väärtusliku, mis aegadega kaduma läinud ja nüüd taasavastamist ootab? Nüüd – Eesti 100. sünnipäeval – ongi aeg sellised mõtted ja unistused üles leida, teoks teha, ellu kutsuda. Olgu selleks siis külaväljaku, kiigeplatsi vms rajamine; küla kroonika, laulu, kokaraamatu vm kirjutamine; kogukonnale olulisele paigale/hoonele/vms uue elu andmine ja ikka nii edasi – tähtis on, et EV100 ajal loodu/ellu kutsutu/rajatu jääks ja oleks kõigile rõõmuks ka tulevikus, kui sünnipäev seljataga. Tähtis on, et see oleks ise, ühiselt ja südamega tehtud – just nii suur või väike, kui on tegijast kogukond.“

Külaliikumine Kodukant on võtnud kingitegijatele toeks olla – kõigis Eesti maakondades on üks tubli ja tore inimene, kellelt saab nõu ja abi igaüks, kes maarahva suures ühiskingituses „EV100 igas külas” kaasa lüüa tahab. Hiiumaal on selleks Ester Tammis, Kodukant Hiiumaa juhatuse esimees, kelle kontaktid on tel 56487057, e-kiri – estertammi@gmail.com  ja Heli  Üksik, Kodukant Hiiumaa juhatuse liige, tel 5691 2640 ja e-kiri – heliuustalu@gmail.com .

Alates tänavuse aasta märtsi keskpaigast on Külaliikumise Kodukant kodulehel kodukant.ee kõigile vaatamiseks Eesti külade sünnipäevakaart – Eesti kaart, millele kantud kõik „EV100 igas külas“ maakogukondades tehtavad „kingitused“. MTÜ Ühendus Kodukant Hiiumaa ja Ester Tammis ootavad ja koguvad infot Hiiumaa külades toimuvate ühiskingituse pidude/sündmuste kohta, et kõik hiidlaste toredad ettevõtmised samuti külade sünnipäevakaardile jõuaksid.

Kutsume kõiki Hiiumaa külasid aktiivselt ühiskingituse tegemises kaasa lööma ja katame ühiselt kaardil Hiiumaa tihedalt sündmustega.

Lisainfot ühiskingituses „EV100 igas külas” kaasa löömiseks saate:

EV100 kodulehelt:  https://ev100.ee/et/ev100-igas-kulas
Külaliikumine Kodukant kodulehelt: https://kodukant.ee/ev100/uhiskingitus-ev100-igas-kulas/
„EV100 igas külas” koordinaatorilt oma maakonnas

Eesti külade sünnipäevakaart

EV100 Igas külas Hiiumaa 2018. aasta aruanne