Õppereis Saaremaale

Postitatud 07/12/2016

ÕPPEREIS SAAREMAALE LEEDRI JA KARALA KÜLLA 15. OKTOOBER 2016

15. oktoobril korraldas Ühendus Kodukant Hiiumaa õppereisi Saaremaale, Leedri ja Karala külla, et tutvuda kahe tugeva ja ühtehoidva külakogukonnaga. Sõidu eesmärgiks oli kohtumine Leedri külaseltsi ja Karala külaseltsi eestvedajatega ning saada vastused küsimustele – kuidas jõuti hästitoimiva kogukonnani ja milliseid kogukonnateenuseid pakutakse?

Õppereisil osales 17 inimest ( koos bussijuhiga) Hiiu, Käina ja Emmaste vallast ning esindatud olid külaseltsid, ettevõtjad, eakad ja omavalitsused.
Esimene peatus oli Leedri küla – Aasta küla 2013. Külaplatsil ootas meid MTÜ Leedri Küla Seltsist Jaanika Tiitson, kes tutvustas külarahva ja seltsi kooskäimiskohana küla küüni (PRIA ja LEADER rahastus) ning seejärel tegime ringkäigu küla ajaloolistel, kõrgete kiviaedadega palistatud teedel. Saime aimu küla kujunemisloost, ajaloost ja praegusest elust. Peale ringkäiku ootas meid Orbu talus, kus keedetakse saaremaist kadakasiirupit, Liisi Kuivjõgi. Soojas taluköögis erinevaid siirupeid degusteerides rääkisime külaelust, seltsitegevusest, käimasolevast haldusreformist ja ettevõtluse võimalikkusest külas.
Teine peatus oli Karala külas – Aasta küla 2015. Külamajas ootas meid sooja supi, koduleiva ja moosidega maja perenaine ja MTÜ Karala Külaelu Arendamise Seltsi juhatuse liige Kaja Juulik. Jututeemadeks Karalas olid elu külas, külaseltsi tegemised, haldusreform, koostöö kohalike ja suvitajate vahel.
Kingitusteks meid vastuvõtnud küladele viisime Hiiumaa ja Kodukandi meeneid.
Tagasiteel koju tegime peatuse Saksa talupoes, kus väikese ülevaate oma tegevusest andis poe perenaine Sulvi Munk ning Karja pagaris.
Praamisõidu ajal küsisime tagasisidet reisil osalejatelt ja see oli ainult positiivne.

Reis toimus KÜSKI rahastatud projekt “Hiiumaa külade elujõud muutuvas ajas” raames.