Teeme Ära talgupäev 1. mail 2021

Postitatud 26/04/2021

Teeme Ära talgupäev 1. mail 2021

Teeme Ära 2+2 talgupäev – mis see on?

Juba teist talgukevadet järjest oleme olukorras, kus riik on lukus ja inimesed peavad hoidma üksteisest eemale. Juba teist talgukevadet oleme pidanud Teeme Ära talgupäeva meeskonnaga kõik plaanid ja varuplaanid käigu pealt mitu korda ümber mõtlema, et lõpuks ikka neljandat moodi otsustada. Kuid me pole kordagi loobunud mõtlemast, kuidas saaks Teeme Ära talgupäeva raames kaasa aidata kõigi eestimaalaste heaolu ja aktiivse eluhoiaku püsimisele.

Mullune maskitalgute algatuse üleskutse „Teeme Eesti viirusest puhtaks!“ andis inimestele Eestimaa eri paigus indu ise kaitsemaske õmmelda ning aitas tõsta teadlikkust näomaskide kasulikkusest viiruse leviku peatamisel. Teeme Ära talgupäeva kutsung oli tol külmal ja hirmust tiinel koroonakevadel üks neid kaasavaid üleskutseid, mis ei hirmutanud ning pakkus praktilise võimaluse, kuidas igaüks saaks selle nähtamatu vaenlase vastu võitlemisel midagi ise ära teha. Ikka selleks, et ühiselt kaasa aidata tavapärase elukorralduse taastumisele.

Aasta hiljem peame tõdema, et tavapärase elukorralduse juurde ei ole me veel naasnud ja mine tea, kas päris endisel moel üldse naasemegi. Eksperdid ütlevad, et koroonaviirus on üks neid viiruseid, mis on tulnud, et jääda – meie peame lihtsalt õppima sellega koos elama. Kõike harjumuspärast ei saa ju ära jätta ja edasi lükata. Kokku ei saa me veel tulla, aga tegutsemisrõõmu ja ühistunnet vajame hädasti. Nii sündiski otsus, et järgides kõiki kehtivaid piiranguid korraldame tänavu Teeme Ära 2+2 talgupäeva.

Lähedased ja hoolimine

Jah, talguid on ikka peetud suuremas seltskonnaga kui kahekesi. Nii on see olnud ammusest ajast peale kuni viimaste aastateni, mil Teeme Ära talgupäev tõi üle Eesti kokku enam kui 2000 talgujuhi eestvedamisel üle 50 000 talgulise. Kas jätta talgutraditsioon katki või leida uus lähenemine, kuidas talguid korraldada – see on küsimus, mida on endalt küsinud ilmselt paljud talgujuhid üle Eesti.

Inimesed on väsinud üksi kodudes ja eraldatuses olemisest, sisemine soov suhelda ja koos midagi ühendavat ette võtta istub enamikus meist sügaval sees. Kui kokku tulla aga ei saa, kuid kevadised tööd vajavad tegemist ja soov talgutel osaleda on suur, kuidas siis olukord lahendada? Lahendus on lihtne ning praegusel heitlikul ajal ühtlasi väga vajalik: pöörame tänavuse talgupäeva raames tähelepanu koostegutsemisele oma lähedaste, oma leibkonna, oma perega, et pakkuda üksteisele rohkem hoolimist, koostegutsemise rõõmu ja õlatunnet.

Just seepärast valisimegi tänavuse talgukevade raames ainuvõimaliku kokkusaamise viisi: 2+2 talgupäev. Võtame igaüks ohjad enda kätte ja korraldame oma isikliku talgupäeva. Teeme neid töid ja tegemisi, mis on jõukohased oma pereringis ära teha. Ja loome ühist õlatunnet ka teistega kaugemal, pannes oma hoolivad talguteod kirja üle-eestilisele talgukaardile aadressil teemeara.ee. Nii saame anda oma tegemistest märku, innustada teisi ja veenduda ka ise, et meid – hoolivaid eestimaalasi – on palju, ehkki me üksteist vahetult ei näe. See teadmine, et meid on palju, annab jõudu keerulised ajad üle elada.

Hingejõud ja vitamiinid

Jõudu, eelkõige hingejõudu vajame me kõik sel segi paisatud elukorraldusega ajal, kus ühe nähtamatu viiruse tõttu näeme maailma enda ümber väga kiiresti muutumas. Kõik muutused ei ole siiski negatiivse märgiga. Käitume siis vastutustundlikult enda ja teiste suhtes, oleme tähelepanelikud, oleme visad ning paindlikud, sest iga muutus toob kaasa koos harjumatuga ka uusi avastusi, uutmoodi tegemise võimalusi. Hoides tähelepanu üksteisel, oleme ise toetavaks vitamiiniks oma lähedastele.

Tänavune talgukevad – Teeme Ära 2+2 talgupäev – kannab praeguse kummalise aja märki, kuid hoiab talgutraditsiooni ja tugevdab kogukondi läbi selle, et me igaüks ise saame olla ja jääda tugevaks, rõõmsaks, hoolivaks. Hoiame koos üksteist ja oma loodust, selle liigirikkust ning meie kaunist Eestimaad!

Talgupäev sinus eneses kiirgab hoolimist ka väljapoole ja muudab 1. mai üle-eestiliseks hoolimise päevaks. Sellist ühist päeva on meile kõigile praegu väga vaja!

Tarmo Tüür
Teeme Ära 2+2 talgupäeva eestvedaja
Allikas: www.teemeara.ee

Loe lisaks:

Talgukevad toob rõõmu ja elurikkust

Niidulilled

Kompostimine